بنیاد

بنیاد تاریخ شفاهی افغانستان

اواخر تابستان ۲۰۱۲ بعد از چندین جلسه کاری با شرکت آقایان داکتر ابراهیم جعفری، محمدعارف بصیر، محمدجواد سلطانی، انجنیر ناصر احمدی، نسیم گنجی، عبدالله اکبری، محمداسلم جوادی، اسدالله سعادتی، عزیزالله احمدی، علی‌ امیری، میرحسین نظری و طاهر زهیر توافق صورت گرفت تا کار تدوین تاریخ شفاهی افغانستان آغاز شود. مسئولیت کار به عبدالله اکبری و داکتر ابراهیم جعفری سپرده شد و در جلسه نهایی مصارف یک‌ساله کار از طرف اعضای گروه پرداخت گردید. آقای اسدالله احسانی به عنوان مجری طرح انتخاب شد و در صورت غیبت عبدالله اکبری، مسئولیت برگزاری جلسات، پی‌گیری برنامه‌ها و نظارت بر اجرای طرح را داکتر ابراهیم جعفری به عهده گرفت.
سایه سنگین انتخابات سال ۲۰۱۴ بر گروه کاری بنیاد تاریخ شفاهی نیز افتاد و اعضای آن در تکت‌های مختلف انتخاباتی پیوستند. لذا جریان کار در سال ۲۰۱۴ کاملا متوقف شد و تعدادی از اعضای بنیاد به خارج از افغانستان مقیم شدند. از اوایل سال ۲۰۱۵ با یک بازبینی نسبی، گروه کاری دوباره کارش را با جدیت بیشتر آغاز کرد که در جریان کار به مجموعه‌ای از یادداشت‌‌های شهید عبدالحکیم میثم غزنوی و هزاران صفحه یادداشت‌های شگفت‌انگیز شهید ابوذر غزنوی دست یافتیم و صفحه جدیدی در نحوه کار ما گشوده شد. دوستانی از استرالیا ابراز تمایل کردند که بخشی از هزینه‌های کار آثار شهید ابوذر را پرداخت کنند و پس از مشوره تصمیم بر این شد تا دسته‌بندی شدن کامل یادداشت‌های شهید ابوذر، یادداشت‌های شهید میثم را با هزینه دوستان استرالیا نشر کنیم. آقایان حاج حسین دانش و کربلایی حسن سلطانی هزینه چاپ و نشر آثار شهید میثم را پرداختند که توسط «موسسه تاریخ شفاهی افغانستان» به نشر رسید.
آن چه در پی می‌آید گزارش کامل از فعالیت بنیاد تاریخ شفاهی افغانستان است که به صورت موردی با بعضی از شخصیت‌ها و اعضای درگیر ماجراهای سیاسی مصاحبه شده و هم‌چنان روی خاطرات و شرح زندگی کسانی که در تحولات سیاسی ـ اجتماعی افغانستان دخیل بوده‌اند، کار شده است. البته در این میان آثار به‌ جا مانده از شهید ابوذر غزنوی از هر لحاظ متفاوت‌تر و غنی‌تر است که جلد اول از مجموعه آثار وی به نام «نامه‌ها و سندها» با مقدمه استاد سرور دانش، معاون رئیس جمهوری و نظارت علمی، فنی و مشوره آقایان استاد داکتر صادق دهقان، استاد علی امیری، استاد هادی اکبری و شکور نظری به زودی نشرخواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن